Athletics Norfolk

Athletics Norfolk works strategically with key partners to develop the sport of athletics including track & field, road-running, cross-country, disability athletics, and sportshall within Norfolk. Our central ethos is to work in partnership with clubs across the county to provide competition and development opportunities.

Upcoming Athletics Events

No event found!

Records

Best Indoor Performances

Top recorded performances by a Norfolk Athlete at any indoor venue.

Senior Men

Event Record Athlete Area Date
60m 6.79s J. McLachlan Cedar Falls, IA, USA 1.3.15
200m 23.16s A.Thornton Birmingham 17:02:08
300m 35.24s D.Creak Birmingham 2000
400m 50.09s P. Goodall Sheffield 13.02.10
800m 1,50.54 R. Ward Lee Valley 24:01:09
1000m 2,49.81 F.Baker Zaragoza, Spain 13:02:09
1500m 3.56.77 C. Goose Lee Valley 22.01.12
1 mile 3.59.26 M. Goose New York,USA 17.2.12
3000m 7.51.75 M. Goose

Seattle,WA

USA

11.2.12
60mH 8.26s F.Baker Eton 04:01:09
L.Jump 7.72m J. McLachlan Kenosha,WI, USA 27:01:12
H.Jump 2.36m C.Baker Hustopec,Cze 13:02:16
T.Jump 15.91m J.McLachlan Cedar Falls,IA,USA 1:3:15
P.Vault 4.90m R.Kingman Birmingham 15.2.92
Shot 14.11m J.Hunt Kings Lynn 13:02:05
Hepthathlon 5490ts F.Baker Cardiff 07:03:09

U20 Men

Event Record Athlete Area Date
60m 6.92s H.Taylor Lee Valley 01.12.19
60mH 8.19s F.Baker Birmingham 05:03:06
 200m  22.49  H. Taylor Sheffield  24:02:19
400m 49.77 E. Holland Sheffield 13:02:16
800m 1,52.44 S. Greeves Lee Valley 04:02:15
1000m 2,51.41 F.Baker Eaubonne, France 25:02:06
1500m 3,48.7 P. Dennis Cosford 21.02.70
3000m 8,55.10 M.Goose Birmingham 05:03:06
Shot 14.13m M.Painter Kings Lynn 29:01:02
L.Jump 7.25m J. McLachlan Bloomington,IN,USA 29:1:11
H.Jump 2.20m C.Baker Birmingham 07:01:12
T.Jump 15.24m W. Matsuka-Williams Sheffield 24:02:18
P.Vault 4.30m S.Smith Kings Lynn 1997
P.Vault 4.30m F.Baker Eaubonne, France 25:02:06
Heptathlon 5265pts F.Baker Eaubonne, France 24/25:02:06

U17 Men

Event Record Athlete Area Date
60m 7.3s J.Digby Kings Lynn 02.02.03
60mH 8.7s C.Roberts Kings Lynn 1997
200m 23.29s J.Mills Birmingham 02:02:08
400m 49.52 E. Holland Sheffield 02:03:14
800m 1,56.56 J.Senior Birmingham 24:02:08
1500m 4.09.78 S. Greeves Lee Valley 22:01:12
Shot 5kg 14.04 A. Williams Kings Lynn 27:01:19
L.Jump 6.48m T.Roe Kings Lynn 1998
H.Jump 2.03m C.Baker Birmingham 11:02:07
T.Jump 12.90 J.McLachlan Glasgow 10.02.08
P.Vault 3.92m E.Borrmann Sutton 23.09.12
Pentathlon 2957pts J.Mills Lee Valley 09:01:08

U15 Boys

Event Record Athlete Area Date
60m 7.4s J.Aldred Kings Lynn 12:02:04
60mH 8.23 J. Dean Sheffield 23:02:20
 300m  38.57  C. Smith  Sheffield  24.2.19
400m 51.01 A. Pitt Birmingham 28.02.10
800m 2,03.13 J.Senior Birmingham 05:03:06
Shot 15.23m A. Williams Sportcity, Manchester 15:04:18
L.Jump 5.79m L.Yate Kings Lynn 1997
H.Jump 1.70m S.Bannister Kings Lynn 1995
T.Jump 11.17m A.McNamara Kings Lynn 1998
Pole vault 3.10m J. Brown Lea Valley 02:12:18

U13 Boys

Event Record Athlete Venue Date
60m 8.4s S.Keyte Kings Lynn 05:03:94
60mH 10.4s N.Jones Kings Lynn 26:01:92
  10.4s R.Gilbert Chelmsford 03.01.09
Shot 11.98 A.Williams Manchester 16:04:16
L.Jump 4.74m S.Keyte Kings Lynn 05:03:93
H.Jump 1.40m N.Jones Kings Lynn 26:01:92

U11 Boys

Event Record Athlete Venue Date
60m 9.0s Z. Young Kings Lynn 27:01:13
L.Jump 3.96m D.Griffin Kings Lynn 20:01:08

Veteran Men

Event Record Athlete Area Date
60m 7.18s K.Burgess Glasgow 16:03:02
200m 23.43s K.Burgess Birmingham 26:02:00
400m 55.51s R.Wharton Birmingham 27:02:99
800m 2,31.82 J.Barwick Birmingham 03:02:01
1000m 3,32.87 J.Barwick Bordeaux 08:03:01
1500m 4,05.75 S.Neill Helsinki 25:03:07
3000m 8,44.3 G.Amos Lee Valley 21:01:07
60mH 10.58s J.Barwick Birmingham 28:02:97
L.Jump 4.62m J.Barwick Bordeaux 08:03:01
H.Jump 1.38m J.Barwick Bordeaux 08:03:01
T.Jump 10.51m J.Greenhalgh Kings Lynn 12:02:06
Shot 13.74m J.Painter Kings Lynn 08:02:03
Pentathlon 2477pts J.Barwick Glasgow 16:03:02

Senior Women

Event Record Athlete Area Date
60m 8.0s G.Easter Kings Lynn 31:01:93
60mH 9.23 T.Benson Lee Valley 03:01:16
400m 56.88 R. Stringer Birmingham 24.02.10
1500m 4,43.24 N.Gooderham Birmingham 02:02:08
800m 2,06.96 R.Stringer Sheffield 09:02:08
1500m 4,43.24 N.Gooderham Birmingham 02:02:08
Mile 4.36.11 I. Lake New York, USA 27.02.16
3000m 8.22.75 I. Lake Lexington,Ky,USA 28.02.15
5000m 16.39.02 R. Senior Seattle,Wash,USA 12.02.10
L.Jump 5.38m R.Gonse Kings Lynn 10:02:02
H.Jump 1.50m C.Filer Kings Lynn 10:02:02
T.Jump 10.10m B.Allen Kings Lynn 10:02:02
 Pentathlon  2631 pts  S.Henderson  Lee Valley  14:12:19
         
P.Vault 3.20m S. Birrell Kings Lynn 28.1.18
Shot 18.54m S.McKinna Loughborough 21.02.21

U20 Women

Event Record Athlete Area Date
60m 7.61s C.Stephenson Cardiff 10.03.13
200m 25.6 S. Grace Sheffield 23:02:20
800m 2,06:91 R.Stringer Birmingham 24:02:08
1500m 4,35.57 R.Senior Birmingham 05:03:06
60mH 9.4s H.Smith Kings Lynn 1999
60mH 9.4s M.Garavand Kings Lynn 23.03.03
L.Jump 5.10m E.Davies Kings Lynn 23.03.03
H.Jump 1.55m C. Smith Kings Lynn 31.01.10
T.Jump 11.04m S.Ash Kings Lynn 1998
P.Vault 3.10m S.Birrell Kings Lynn 25:01:15
Shot 16.38m S.McKinna Linz, Austria 31.1.13

U17 Women

Event Record Athlete Area Date
60m 7.68s C. Stephenson Lee Valley 12:03:11
200m 24.95s H.Lucas Birmingham 25:02:07
800m 2,12.75 R.Stringer Birmingham 05:03:06
1500m 4.43.12 J. Norkett Sheffield 23:02:20
60mH 8.96 K. Sait Steward Birmingham 21:01:19
L.Jump 5.36m E.Davies Kings Lynn 10:02:02
H.Jump 1.63m L.Ambrose Kings Lynn 02.02.03
T.Jump 11m40m L.McDonald Lee Valley 23:01:10
Shot 13.24m S. McKinna Birmingham 28.02.10
 Pole Vault  3.25m  S. Birrell  Bedford  15.03.12
Pentathlon 2713 points A. Dowsett Lee Valley 20.12.14

U15 Girls

Event Record Athlete Area Date
60m 7.93s C.Stephenson Birmingham 14:02:09
200m 25.79s C.Stephenson Birmingham 15:02:09
800m 2,25.5 J.Knights Lee Valley 20:01:07
1000m 2,47.44 L.McDonald Lee Valley 09:01:08
60mH 9.12s I. Mardle Lee Valley 08:02:20
L.Jump 5.20m L.McGuire Kings Lynn 19:02:00
H.Jump 1.67m R.Bell Kings Lynn 2000
Shot 11.43m K.Southgate Kings Lynn 10:02:02
Pentathlon 3097pts I. Mardle Sheffield 15:03:20

U13 Girls

Event Record Athlete Area Date
60m 8.3s C.Stephenson Chelmsford 18:02:07
60mH 9.56s I. Mardle Lee Valley 08:2:18
L.Jump 4.76m H.DeWinton Kings Lynn 21:01:07
H.Jump 1.40m H.Winton Kings Lynn 20:01:08
Shot 8.61m A.Everett Kings Lynn 1993
 Pentathlon  2668pts  I. Mardle  Lee Valley  24:03:19

U11 Girls

Event Record Athlete Area Date
60m 8.4s C.Stephenson Kings Lynn 12:02:06
 600m  1.55.87  E. Barton  Lee Valley  21.12.19
L.Jump 3.92m L.Shipp Kings Lynn 01:02:98

Veteran Women

Event Record Athlete Area Date
60m 8.5s G.Clarke Kings Lynn 1998
  8.5s G.Clarke Kings Lynn 2000
200m 28.00s C.Filer Glasgow 17:03:02
800m 3,27.1 E.Osborne Lee Valley 10:02:08
1500m 5,31.6 M.James Lee Valley 10:02:08
3000m 10,09.5 J.Clarke Helsinki 22:03:07
60mH(35) 9.4 G.Clarke Kings Lynn 1998
60mH(40) 9.71s G.Clarke Cardiff 19:03:05
60mH(45) 9.60s C.Filer Glasgow 16:03:02
60mH(45) 9.60s G.Clarke Linz, Austria 19:03:06
H.Jump 1.50m C.Filer Kings Lynn 10:02:02
L.Jump 5.06m C.Filer Kings Lynn 2002
T.Jump 9.12m G.Clarke Glasgow 17:03:02
P.Vault 2.60m J.Isbell Birmingham 04:01:09
Shot 7.07m G.Clarke Kings Lynn 13.02.05
Best Outdoor Performances

Top recorded performances by a Norfolk Athlete at any venue.

Men

Event Record Athlete Venue Date
75m 8.7s T.Rutherford Gt.Yarmouth 13:03:91
100m 10.44s T.Rutherford Oordegen, Belgium 09:07:94
 10.35W  H. Taylor  Worthing  01:06:21
150m 16.7s B.Watkins Peterborough 08:03:98
200m 21.04s K.Ulyatt Bedford 27:07:97
300m 36.66s B. Watkins Peterborough 13:07:01
400m 46.31s K.Ulyatt Stoke 10:09:95
800m 1,48.19 P. Goodall Kessel Lo , Belgium 09:08:14
1000m 2,39.0 N.Allison Gt.Yarmouth 13:03:91
1500m 3,41.0 D.Heath Loughborough 25:07:89
Mile 3,59.36 D.Heath Belfast 17:07:89
3000m 7,56.39 D.Mead Bratislava, Svk. 01:06:94
5000m 13,34.1 M. Goose Stanford.CA. USA 29:4:12
10000m 28,14.8 M.Tagg Helsinki, Finland 10:08:71
60mH 8.69si N.Taylor Birmingham 29:01:00
110mH 14.58s C.Roberts Bedford 28:07:01
300mH 40.3s G.Ingram Kings Lynn 22:03:98
400mH 53.3s I.Wells Corby 27:05:91
3000mS/C 8,37.68 D.Mead Pau, France 26:06:93
Shot 16.94m A.Elvin Colchester 14.08.66
Discus 60.42m M.Cushion Woodford 16.08.75
Javelin 73.73m D. Bainbridge Loughborough 09:05:21
Hammer 69.13m C. Brown Bedford 29:05:17
L.Jump 7.86m J. McLachlan Walnut, Ca, USA 19:4:13
H.Jump 2.25m C. Baker Cardiff 10:05:14
T.Jump 15.78m J.McLachlan Ypsilanti,Mi, USA 3:5:13
P.Vault 5.02m R.Kingman Peterborough 29:08:94
4x100m 41.7s Norfolk Team Gt.Yarmouth 31:08:96
4x200m 1,34.5 GYDAC Colchester 26:08:85
4x400m 3,15.37 NOAC Stoke 10:09:95
Pentathlon 3028pts. R.Simmonds Peterborough 24:09:06
Decathlon 7119pts. F. Baker Manchester 15:08:10
1 Mile Walk 11,30.8 P.Skoyles Norwich 04:06:97

U20 Men

Event Record Athlete Venue Date
100m 10.68s J.Dearden Bedford 31:05:15
150m 17.0s J.Shipp Gt.Yarmouth 22:03:95
200m 21.58 W B. Matsuka Williams Lee Valley 13:09:17
 21.8  H. Taylor  Gillingham  17:08:19
300m 35.6s D.Creak Gt.Yarmouth 06:04:00
400m 48.44s J.Shipp Nottingham 08:07:95
600m 1,24.9 T. Bilyard Gt.Yarmouth 22:04:02
800m 1.48.06 R.Ward Watford 11:04:19
1000m 2,45.7 D.Beier Crawley 22:07:02
1500m 3,45.73 S. Greeves Watford 15:07:15
Mile 4.2.2 P. Dennis Motspur Park 08.07.70
2000m 6,13.0 J.O`Neill Kings Lynn 22:03:98
3000m 8.5.8 K. Steere C.Palace 18.08:72
5000m 14.12.35 D. Mead Athens 19:07:86
10000m 33,43.66 B.Whitworth Bedford 20:05:01
110mH 14.35s L.Barker ? 1995
300mH 47.4s M.Barwick Kings Lynn 28:03:99
400mH 55.9s D.Everett St.Albans 22:08:99
2000mS/C 5,53.5 J.Collins Derby 09:08:97
3000mS/C 9,10.34 T. Hook Bedford 21:06:14
Shot 14.93m O. Massingham Wales 25:07:18
Discus 53.53 M.Painter Woodford 28:04:13
Hammer 73.34m M.Painter Bedford 10:06:12
Javelin 64.04m O. Bradfield Bedford 18:08:13
Long Jump 7.63m J. McLachlan Indianapolis,USA 07:05:11
High Jump 2.10m C.Baker Sandy 27:09:08
Triple Jump 15.26m J. McLachlan Sheffield 11:07:09
Pole Vault 5.00m R.Kingman Bedford 02:05:92
4x100m 41.72 Norfolk Schools Gateshead 11:07:15
4x400m 3,27.1 CoNAC Copthall 02:05:04
Pentathlon 2944pts R.Simmonds Peterborough 23:09:04
Decathlon 6596pts L.Barker ? 1996

U17 Men

Event Record Athlete Venue Date
75m 9.2s D.Creak Gt.Yarmouth 01:04:99
80m 10.6s I.Bishop Kings Lynn 28:03:99
100m 10.9s R. Taylor Grantham 19:06:10
100m 11.0s B.Hamblin Gt.Yarmouth 12:05:02
150m 17.12s C. Smith Dagenham 25.4.21
200m 22.06s C. Smith Dagenham 29:05:21
300m 35.51s C. Smith Blackheath 22.08.20
400m 48.63 C. Smith Hendon 31:07:20
600m 1,27.57 C. Smith Dagenham 25.4.21
800m 1,54.72 J.Senior Watford 17:05:08
1,54.72 J. Taylor Watford 04:06:08
1000m 2,55.6 R.Koziel Kings Lynn 14:06:95
1500m 3.51.5 D. Mead London 26:07:85
Mile 4.11.00 K. Steere London 01:09:71
2000m 5.27.0 K. Steere C. Palace 24:07:71
3000m 8,15.34 K.Steere C.Palace 30.08 71
5000m 15,12.4 E.Heywood Perth,Australia 13:03:09
100mH 13.49 J. Dean Bromley 23:05:21
110mH 14.75s M.Walden ? 1988
300mH 42.2s J.Thompson Peterborough 09:04:06
400mH 55.86s J.Thompson Gateshead 08:07:06
1500mS/C 4,13.12 D. Mead Woodford G 16:10:85
2000mS/C 6,.11.96 E. Heywood Canberra, Aus 05.12.08
3000mS/C 10,10.04 J. Jackson Guildford 02:08:08
Shot 15.02m A. Williams Birmingham 13:07:19
Discus 51.51 M.Painter Cambridge 28:05:11
Javelin 65.08m O.Bradfield Peterborough 23:06:12
Hammer 70.85m M. Painter Trabzon, Turkey 28:07:11
L.Jump 7.00m L.Barker ? 1995
H.Jump 2.05m S.Banister Norwich 14:06:97
H.Jump 2.05m C.Baker Copthall 02:09:07
T.Jump 15.32m W. Matsuka Williams Ashford 16.07.16
P.Vault 3.92m E. Borrmann Biggleswade 29:09:12
4x100m 42.66 Norfolk Schools Birmingham 12:07:14
4x200m 1,44.4 WNAC Kings Lynn 24:06:92

U17 men continued…

Pentathlon 5423pts L.Barker ? 1995
Heptathlon 4275pts O.Edwards St.Ives 28:06:98
Octathlon 4787pts F.Baker Bedford 25:07:04
Decathlon 5315pts F.Baker Birmingham 08:08:04

U15 Boys

Event Record Athlete Venue Date
75m 9.3s J.Shipp Gt.Yarmouth 11:03:92
80m 10.6s L.Yate Kings Lynn 16:03:97
100m 11.5s J.Shipp Gt.Yarmouth 02:08:92
150m 17.8s J.Shipp Gt.Yarmouth 11:03:92
200m 23.0s A. Pitt Chelmsford 20:06:10
300m 36.33 C. Smith Birmingham 13:07:19
400m 49.99s A. Pitt Bedford 22:08:10
600m 1,35.4 J.Turner Gt.Yarmouth 26:02:92
800m 1,56.71 J.Senior Gateshead 08:07:06
1000m 2,58.4 G.Parish Kings Lynn 15:07:92
1200m 3,53.7 D.Mann Norwich 10:04:99
1500m 4,09.77 J.Senior Birmingham 20:08:06
1 Mile 5,15.2 P.Moss Parliament Hills 17:07:96
2000m 6,52.9 J.Thurtle Kings Lynn 28:03:99
3000m 9,01.4 K.Steere Norwich 27:07:69
80mH 11.05s J.Dean Nuneaton 09:08:20
100mH 16.0s C.Baker Hemel Hempstead 25:09:05
400mH 65.5s J.Cox Bury St Edmunds 07:09:03
Shot 13.68m A. Williams Peterborough 11:06:17
Discus 43.22m M.Painter Cambridge 05:07:09
Javelin 65.87m O.Bradfield Norwich 12:06:10
Hammer 63.57m M. Painter Norwich 15:08:09
L.Jump 6.17m T.Roe Cambridge 15:09:96
H.Jump 1.87m C.Baker Birmingham 14:08:05
T.Jump 13.01m W Matsuka Williams Birmingham 11:07:14
P.Vault 3.33 J. Brown Bedford 25:08:18
4x100m 46.28s Norfolk Schools Gateshead 08:07:06
4x200m 1,46.7 CoNAC Norwich 12:05:08
4x400m 3,44.9 CoNAC Haringey 24:06:06
Pentathlon 2,902pts C. Winter Exeter 21:09:19
Octathlon 3264pts C.Baker Hemel Hempstead 25:09:05

U13 Boys

Event Record Athlete Venue Date
75m 10.2s A. Cooper Gt.Yarmouth 21:04:11
80m 13.8s J.Carter Norwich 01:04:98
100m 12.5s J. Dean Bury St Edmunds 16:09:18
150m 19.7s A.Cooper Gt Yarmouth 21:04:11
200m 25.3s A. Cooper Sandy 27:05:90
300m 51.1s N.Jones Gt.Yarmouth 24:09:11
400m 61.4s G.Sexton Caister 1973
600m 1,47.4 D.Borrett Gt.Yarmouth 22:03:95
800m 2,13.9 J.Senior Battersea 09:05:04
1000m 3,21.3 P.Moss Kings Lynn 08:06:94
1200m 4,09.0 J.Holland Norwich 10:04:02
1500m 4,29.3 D.Gregory Luton 21:08:83
1 Mile 5,22.1 D.Hughes Kings Lynn 16:08:95
3000m 10,14.8 J.Senior Norwich 15:07:04
75mH 11.5s J. Dean Bury St Edmunds 16:09:18
80mH 12.9s J.Shipp Ipswich 10:05:90
Shot 11.86m C.Jones Ipswich 12:06:94
Discus 33.80m M.Painter Sandy 29:09:07
Javelin 57.55m O.Bradfield Bury St Edmunds 17:08:08
Hammer 44.21m M.Painter Gt.Yarmouth 12:05:07
L.Jump 5.18m J.Senior Harrow 18:07:04
H.Jump 1.55m A.Kelly Cambridge 15:09:96
T.Jump 10.19 L.Barker ? 1991
P.Vault 2.19m E.Borrman Kings Lynn 30:08:08
4x100m 53.9s CoNAC Harrow 18:07:04
4x200m 2,01.4 WNAC Kings Lynn 24:06:92
3x800m 7,21.1 Norfolk Schools Barking 10:09:98

U11 Boys

Event Record Athlete Venue Date
60m 9.3s K.Ezzat Norwich 10:04:99
75m 11.7s T.Creak Gt.Yarmouth 06:04:00
80m 11.4s K.Howlett Ipswich 21:06:15
100m 14.0s M.Davidson Colchester 31:08:92
150m 22.5s D.Borrett Braintree 23:05:93
200m 29.8s M. Davidson Kings Lynn 24:06:92
400m 93.8s D.Dye Kings Lynn 03:06:92
600m 1,48.9 K.Howlett Ipswich 21:06:15
800m 2,37.8 M.Thompson Gt.Yarmouth 22:07:93
1000m 3,22.2 A.Smith Peterborough 14;04:96
1500m 5,53.7 C.Brown Ipswich 05:09:04
60mH 16.8s M.Bloomfield Norwich 21:09:91
75mH 16.04s C.Baker Bedford 29:07:01
Shot 3 kg 6.23m M.Painter Gt.Yarmouth 05:06:05
 Shot  2kg  8.13m  T. Fairhurst  Norwich  29.08.21
Discus 19.81m A.Dickinson Norwich 19:05:92
Javelin 23.54m J.Head Diss 21:07:91
Ball Throw 48.00m J.Head Braintree 02:06:91
Long Jump 4.25m N.Jones Gt.Yarmouth 05:08:90
High Jump 1.30m C.Baker Bedford 29:07:01
4x100m 66.8s Ryston Runners Kings Lynn 14:06:95

Veteran Men

Women

Event Record Athlete Venue Date
75m 9.1s K.Burgess Gt.Yarmouth 06:04:00
100m 11.10sw K.Burgess Bedford 29:07:00
150m 17.1s K.Burgess Kings Lynn 02:04:00
200m 22.96s K.Burgess Gateshead 03:08:99
300m 39.7s R.Wharton Gt.Yarmouth 06:04:00
400m 54.1s I.Wells Tidworth 21:09:02
600m 1,33.8 R.Wharton Kings Lynn 22:03:98
800m 1,57.7 G.Amos Gt.Yarmouth 16:05:04
1500m 4,01.4 G.Amos Gt.Yarmouth 16:05:04
3000m 8,44.04 G.Amos Watford 02:05:07
5000m 14,42.2 G.Amos Norwich 16:05:04
10000m 32,42.53 N.Arnold Newport 12:07:98
100mH 17.0s G.Long Bedford 04:10:97
110mH 15.7s I.Wells Bedford 07:09:02
200mH 32.7s J.Barwick Gt.Yarmouth 28:07:02
300mH 46.3s J.Barwick Peterborough 06:04:97
400mH 57.9s I.Wells Bedford 05:09:04
3000mS/C 9,53.8 P.Duhig Kings Lynn 21:07:93
Shot 14.11m J.Painter Norwich 05:05:99
Discus 42.72m J.Painter Peterborough 05:04:09
Hammer 32.44m M.Carr Gt.Yarmouth 13:06:99
Javelin 66.20m T.Newenham Norwich 12:05:97
Long Jump 5.71m D.Costello Bedford 07:09:02
High Jump 1.75m D.Costello Chelmsford 06:07:02
Triple Jump 13.11m D.Costello Bedford 07:09:02
Pole Vault 3.25m R.Morris Bedford 09:09:00
4x100m 48.2s GYDAC Gt.Yarmouth 10:05:98
4x400m 4,06.9 GYDAC Gt.Yarmouth 10:05:98
400,200,200,400 2,46.0 Wymondham Norwich 08:06:98
200,200,400,800 4,09.9 Wymondham Cambridge 02:07:97
200,200,400,800 4,09.9 WNAC Cambridge 01:07:98
1 Mile Walk 8,07.5 R.Harris Bury St. Edmunds 11:08:99
2 Km Walk 10,17.6 T.Cooke Bedford 31:08:96
3 Km Walk 15,44.8 P.Duhig Grantham 19:06:94
Decathlon 2675pts C.Barker &nbsp 1992
Event Record Athlete Venue Date
75m 9.5s E.Symonds Gt.Yarmouth 22:03:95
100m 11.34s P.Baker Birmingham 1981
150m 19.4s E.Symonds Gt.Yarmouth 22:03:95
200m 23.34s P.Baker Birmingham 1981
300m 40.6s R.Scotcher Gt.Yarmouth 09:05:98
400m 53.6s M.Green Mexico 15:10:68
600m 1,41.6 C.Hall Gt.Yarmouth 10:04:96
800m 2,06.18 S.Knights Loughborough 20:05:01
1500m 4,12.17 B.Parker Walnut,CA, USA 18:04:10
1 mile 4.33.93 B. Parker Walnut, CA, USA 15.04.10
3000m 9,00.20 B. Parker Boston,Mass,USA 24:03:09
5000m 15,14.26 B.Parker Stanford.CA.USA 29.04.12
10000m 32,58.2 C.Lavers Walnut California,CA USA 20:04:91
marathon 2hr 34.20 A.Whitehead London 13:04.14
100mH 14.4s R.Gonse Gt.Yarmouth 12:05:02
400mH 60.83s C.Hall Mannheim, Germany 08:06:97
2000mS/C 6,36.50 B.Parker Birmingham 26:07:03
3000mS/C 9,24.24 B.Parker Eugene,OreUSA 04.06.12
Shot 18.61 S.McKinna Doha, Qatar 02:10:19
Discus 49.48m G.Bird Enfield 20:07:91
Javelin 44.38m C.Head Gt.Yarmouth 10:05:98
Hammer 52.84m G. Vickery Norwich 25:05:19
L.Jump 6.02m R.Kirby Feltham 10:07:94
H.Jump 1.74mi C.Everett Birmingham 27:02:94
T.Jump 13.64m R.Kirby Helsinki, Fin. 07:08:94
P.Vault 2.90m J.Hughes Eton 04:08:02
4x100m 50.3s CoNAC Norwich 17:05:97
4x200m 1,59.6 WNAC Kings Lynn 23:06:93
4x400m 3,48.5 CoNAC Rugby 03:08:01
Heptathlon 4759pts C.Everett Birmingham 02:06:96

U20 Women

Event Record Athlete Venue Date
75m 9.9s H.Goodall Gt.Yarmouth 29:03:01
100m 11.87 S. Grace Stratford 12:09:21
150m 18.29 S. Grace Dagenham 21:08:21
200m 24.79secs C. Stephenson Woodford 28:04:13
300m 44.3s K.Clarke Peterborough 23:03:03
400m 55.32s E.Parr Bedford 30:05:98
800m 2,05.31 R.Stringer Watford 30:07:08
1500m 4,28.96 R.Senior Watford 23:08:06
3000m 9,32.72 R.Senior C.Palace 28:07:06
5000m 16,47.86 R.Proctor Eton 14:06:03
100mH 14.56s T.Benson Bedford 21:06:15
300mH 44.8s L.Yellop Norwich 17:05:97
400mH 60.83s C.Hall Mannheim, Germany 08:06:97
1500mS/C 4,55.3 R.Senior Birmingham 23:04:06
2000mS/C 6,50.29 R.Senior C.Palace 18:06:06
3000mS/C 10,30.47 R.Senior Loughborough 21:05:06
Shot 17.21m S. McKinna Halle, Germany 25:05:13
Discus 36.94m K.Franklin Copthall 24:08:97
Hammer 46.79m M. Rushmore Norwich 27:04:14
Javelin 44.38m C.Head Gt.Yarmouth 10:05:98
Long Jump 5.41m C.Everett Norwich 17:05:97
High Jump 1.65m C.Everett Copthall 24:08:97
1.65 E.Tilbrook Peterborough 21:04:12
Triple Jump 11.5734m E. Brown Birmingham 14:07:18
Pole Vault 2.85m E.Beckingsale Norwich 14:06:97
4x100m 49.93 secs CoNAC Woodford 27:06:10
4x400m 4,00.6 CoNAC Copthall 22:06:03
Pentathlon 2201pts E.Fitt Peterborough 27:09:98
Heptathlon 4630pts C.Everett Enfield 03:08:97

U17 Women

Event Record Athlete Venue Date
75m 9.7s G.Easter Gt.Yarmouth 11:03:92
9.7s C Stephenson Gt Yarmouth 21.04.11
 9.7s  S. Grace  Norwich  03.4.19
80m 10.9s S.Spinks Kings Lynn 22:03:98
80m 10.9s E.Barnes Peterborough 23:03:03
 100m 12.0s C. Stephenson Walthamstow 19:06:11
 11.89W W  E. Patrick  Dagenham  29.5.21
150m 18.74 E. Patrick Dagenham 24.07.21
200m 24.7s H.Lucas Copthall 04:06:06
200m 24.7s H.Lucas Bedford 29:04:07
300m 39.9s E.Parr Walthamstow 29:06:97
400m 56.3s R.Scotcher Norwich 30:05:98
600m 1,39.7.5 K. Goldsmith Gt Yarmouth 05:04:18
800m 2,09.98 R.Stringer Gateshead 08:07:06
1000m 3,03.4 K.Masters Peterborough 02:04:95
1500m 4,36.6 J. Norkett Braintree 13:07:19
Mile 5,13.4 G.Moss Gt.Yarmouth 25:07:04
3000m 9,59.0 A.Durand Norwich 13:05:18
1500m sc 6.49.94 A. Dowsett Hendon 27:07:14
5000m 19,03.0 J.Moss C.Palace ??:09:95
80mH 11.34s H.Smith Haringey 24:05:98
100mH 14.5s M.Garavand Norwich 24:08:02
300mH 43.15s M.Garavand Nottingham 12:07:02
400mH 62.44s M.Garavand Derby 08:09:02
Shot 15.14m S. McKinna Singapore 22.08.10
Discus 36.47m A.Hughes Gt.Yarmouth 07:06:65
Javelin 47.52m L. McDonald Hendon 07:08:10
Hammer 44.89 J.Cannell Peterborough 31:08:09
L.Jump 5.49m E. Tilbrook Kings Lynn 15:05:11
H.Jump 1.73m R.Bell Guildford 29:07:01
T.Jump 11m57 E.Brown Birmingham 14:07:19
P.Vault 3.30m S.Birrell Gateshead 07:07:12
4x100m 50.5s N.Schools Boston 17:06:06
4x200m 1,49.1 CoNAC Norwich 17:05:06
4x300m 2,50.5 CoNAC Norwich 23:07:06

U17 Women continued…

4x400m 4,11.0 CoNAC Basildon 31:07:05
Pentathlon 2928pts R.Scotcher Peterborough 27:09:98
Heptathlon 4254pts B.Parker ? 1999

U15 Girls

Event Record Athlete Venue Date
60m 7.93s C, Stephenson Birmingham 14:02:09
75m 9.8s C. Stephenson Gt.Yarmouth 09:04:09
80m 11.4s S.Spinks Kings Lynn 16:03:97
80m 11.4s C.Cawston Kings Lynn 28:03:99
100m 12.02s A. Kalu Birmingham 13:07:19
150m 18.85 L. Bradley Dagenham 26:06:21
200m 25.33s C. Stephenson Bedford 09:08:09
300m 41.8s S.Grace Norwich 20:08:17
400m 61.3s G.Moss Watford 09:07:03
600m 1,41.9 K. Goldsmith Gt.Yarmouth 14:04:16
800m 2,13.32 G.Moss Watford 23:07:03
1000m 3,03.8 G.Moss Watford 02:04:03
1200m 4,04.3 M.Perkins Norwich 10:04:99
1500m 4,39.45 G.Moss Watford 25:05:03
3000m 10,29.09 G.Moss Watford 28:05:03
1 Mile 5.42.0 C.Lee Gt Yarmouth 15:04:10
2000m 7,11.4 J.Palmer Kings Lynn 22:03:98
75mH 10.98 I. Mardle Lee Valley 25:04:21
Shot 12.63m M.Nascimento Peterborough 17:04:88
Discus 30.31m T.Woodley Kings Lynn 08:08:99
Hammer 39.17m M.Thomas Sandy 29:09:07
L.Jump 5.55m L.McGuire Gt.Yarmouth 05:08:01
H.Jump 1.67m R.Bell Stoke 05:09:99
H.Jump 1.67m R.Bell Sheffield 08:07:00
T.Jump 11.16m E.Brown Bedford 26:08:17
P.Vault 2.65m A. Martins Birmingham 05:09:09
4x100m 48.71s Norfolk Schools Sheffield 11:07:09
4x200m 1,48.4 CoNAC Norwich 12:05:08
Pentathlon 3438pts I. Mardle Bedford 19:09:21

U13 Girls

Event Record Athlete Venue Date
75m 9.8s C.Stephenson Eltham 03:06:07
80m 11.0s E.Shipp Norwich 16:05:92
100m 12.8s C.Stephenson Gt.Yarmouth 12:08:07
150m 19.4s C.Stephenson Eltham 03:06:07
200m 26.5s C.Stephenson Gt.Yarmouth 12:08:07
300m 47.9s A. Dowsett Biggleswade 24:09:11
600m 1,44.36 E. Barton Birmingham 14:07:21
800m 2,21.5 E. Barton Dagenham 24:07:21
1000m 3,20.7 B.Parker Kings Lynn 14:06:95
1200m 3,57.0 K.Mooney Thurrock 22:07:07
1500m 4,48.8 F. Rosbergen Watford 26:08:15
1 Mile 5,20.1 E. Barton Finsbury Park 03:07:21
70mH 11.0s I. Mardle Bury St Edmunds 08:09:19
75mH 12.1s I. Mardle Milton Keynes 01:09:19
Shot 10.72m K.Southgate Birmingham 03:09:00
Discus 25.50 L. Brookes Biggleswade 23:09:17
Javelin 36.13m L.McDonald Norwich 14:05:07
Hammer 21.43 L. Brookes Kettering 30:09:17
L.Jump 5.11m M.Squires Great Yarmouth 06:06:21
H.Jump 1.53m I. Mardle Norwich 26:05:19
 Triple jump  10.80m  I.Mardle  Boston  09.08.19
Pole Vault 1.85m G.Culling 2008
4x100m 53.6s CoNAC Bedford 20:05:07
4x200m 1,56.6 CoNAC Norwich 17:05:06
Pentathlon 2808pts I. Mardle Peterborough 29:09:19

U11 Girls

Event Record Athlete Venue Date
60m 9.3s E.Shipp Norwich 21:09:91
60m

60m

9.3s

9.3s

S.Maguire

H. Harrison

Norwich

Norwich

10:04:99

25.5.14

75m 11.3s L.McGuire Gt.Yarmouth 10:04:97
80m 11.4s L.McGuire Gt.Yarmouth 22:06:97
100m 13.8s C.Stephenson Kings Lynn 24:07:05
150m 23.3s B.Parker Braintree 23:05:93
200m 30.13s E.Barton Lee Valley 19:05:19
600m 1,52.79 K.Goldsmith Bury St Edmunds 01:07:12
800m 2,31.41 E. Barton Birmingham 01:07:19
1000m 3,23.9 G.Moss Kings Lynn 16:09:99
1200m 4,19.6 G.Connolly Bromley 17:05:98
1500m 5,11.7 G.Moss Watford 28:07:99
1 Mile 5,51.8 E. Barton Ealing 12:06:19
60mH 16.5s E.Shipp Norwich 21:09:91
70mH 13.4s G.Pike Bury St. Edmunds 05:07:98
Shot 6.01 M.Hill Kings Lynn 09:08:15
Discus 16.50m T.Morgan Kings Lynn 03:10:93
Javelin 17.42m K.Goodwin Diss 13:07:97
Ball Throw 36.29m M.Fearn Braintree 05:06:88
Long Jump 4.20m L.Mcguire Gt.Yarmouth 17:08:97
High Jump 1.15m B.Parker Norwich 18:09:93
4x100m 59.4s GYDAC Colchester 27:07:97

Veteran Women

Event Record Athlete Venue Date
75m 10.7s G.Clarke Gt.Yarmouth 09:04:98
80m 11.3s G.Clarke Peterborough 23:03:04
100m 12.9s G.Clarke Lincoln 09:05:98
150m 20.6s G.Clarke Gt.Yarmouth 02:04:00
200m 26.7 M.Brown Birmingham 09:07:06
300m 45.4s G.Clarke Bedford 19:06:02
400m 58.38 M.Brown Riccione, Italy 13:09:07
600m 2,03.6 M.Turner Gt.Yarmouth 16:03:94
800m 2,15.17 C.Forbes Ljubljana SLO 02:08:08
1500m 4.38.7 C.Forbes Birmingham 05:07:08
1 Mile 5.00.44 C.Forbes St Peter Port 31.08.08
3000m 10.10.13 C.Forbes Watford 07:05:08
5000m 17.22.20 C.Forbes Ljubljana SLO 02:08:08
10000m 40.10.31 L.Emnett Birmingham 29:07:07
80mH 12.4s C.Filer Solihull 09:08:98
80mH 12.4s C.Filer Gt.Yarmouth 12:05:02
80mH 12.40s G.Clarke San Sabastian 31:08:05
300m H 54.6 s C. Filer Kings Lynn 15.05.11
100mH 15.1s G.Clarke Ipswich 25:05:98
400mH 67.9s C.Filer Eton 22:06:01
Shot 11.54m L.Henry Norwich 10:08:03
Discus 38.64m G.Bird Sandy 03:09:06
Hammer 32.95m L.Henry Tidworth 18:05:03
Javelin 28.57m L.Henry Bedford 07:09:03
Long Jump 5.42m C.Filer Malmo Sweden 22:07:96
High Jump 1.51m C.Filer Cesenatico Italy 13:09:98
Triple Jump 10.28m C.Filer Bedford 04:10:97
Pole Vault 2.70m J.Isbill Sandy 27:09:08
4x100m 58.3s CoNAC Gt.Yarmouth 09:05:99
4x400m 5,00.4 CoNAC Norwich 14:05:97
400,200,200,400 3,18.0 CoNAC Kings Lynn 05:08:98
200,200,400,800 4,44.3 CoNAC Cambridge 01:07:98

Veteran Women continued…

Pentathlon 3783pts C.Filer Solihull 09:08:98
Heptathlon 3916pts G.Clarke Sheffield 20:07:02
1 Mile Walk 7,49.0 C.Reader Norwich 19:09:93
2 Km Walk 10,07.0 C.Reader Kings Lynn 01:05:96
3 Km Walk 15,07.0 C.Reader Ipswich 08:05:91
5 Km Walk 25,52.8 C.Reader Copthall 19:07:93
10Km Walk 52,43.0 C.Reader Hornchurch 01:04:93
Indoor Championships
Event Record Athlete Club Date
60m Sprint 6.9s T.Rutherford Cardiff AC 1996
60m Hurdles 8.7s I.Wells Belgrave Harriers 1993
8.7s R.Wood Ryston Runners 2005
Long Jump 6.65m G.Munroe RAF/Peterborough 1994
Triple Jump 13.75m J.French CoNAC 1999
High Jump 1.86m A.Townley Ryston Runners 2002
1.86m R.Wood Ryston Runners 2005
Pole Vault 4.70m R.Kingman Newham & E B 1993
Shot Putt 14.11m J.Hunt CoNAC 2005

U20 Men

Event Record Athlete Club Date
60m Sprint 7.0s M.Woodhouse NOAC 1994
60m Hurdles 8.4s J. Greenhalgh. WNAC 2017
Long Jump 6.12m D.Yellop CoNAC 1997
Triple Jump 12.70m R. Benson West Norfolk 2018
High Jump 2.00m S.Bannister Peterborough 2000
Pole Vault 4.30m S.Smith Bedford AC 1997
Shot Putt 12.89m J.Holland CoNAC 2003

U17 Men

Event Record Athlete Club Date
60m Sprint 7.3s J.Digby CoNAC. 2003
7.3s B.Hamblin CoNAC 2002
 7.3  W. Matsuka Williams  CoNAC  2016
 7.3  R. Walden  CoNAC  2016
60m Hurdles 8.7s C.Roberts CoNAC 1997
Long Jump 6.48m T.Roe CoNAC 1998
Triple Jump 12.76m C.Roberts CoNAC 1997
High Jump 1.94m C.Baker CoNAC 2006
Pole Vault 3.20m J.Palmer NOAC 1994
Shot Putt 12.85m J.Holland Diss 2002

U15 Boys

Event Record Athlete Club Date
60m Sprint 7.6s J. Greenacre CoNAC 2016
 7.6  J. Dean  CoNAC  2019
60m Hurdles 9.7s N.Jones GYDAC 1994
Long Jump 5.79m L.Yate WNAC 1997
Triple Jump 11.17m A.McNamara GYDAC 1998
High Jump 1.70m S.Bannister Ryston Runners 1995
Shot Putt 13.18m J.Hunt NOAC 1994

U13 Boys

Event Record Athlete Club Date
60m Sprint 8.4s S.Keyte GYDAC 1994
60m Hurdles 10.8s I.Young CoNAC 1997
Long Jump 4.52m A.Holmes CoNAC 1999
High Jump 1.27m L.Smith WNAC 1995
Shot Putt 6.73m D.Dye WNAC 1995

Veteran Men

Event Record Athlete Club Date
60m Sprint 7.3s K.Burgess GYDAC 2000
Shot Putt 13.74m J.Painter CoNAC 2002

Senior Women

Event Record Athlete Club Date
60m Sprint 8.2s M.Brown NOAC 1995
60m Hurdles 9.4s G.Clarke Ryston Runners 1998
Long Jump 5.38m R.Gonse UEA 2002
High Jump 1.50m C.Filer CoNAC 1999
Pole Vault 1.70m S.Birrell CoNAC 2018
Shot Putt 16.71m S.McKinna Great Yarmouth 2018

U20 Women

Event Record Athlete Club Date
60m Sprint 7.9s G.Easter GYDAC 1993
60m Hurdles 9.4s H Smith CoNAC 1999
9.4s M.Garavand CoNAC 2003
Long Jump 5.10m E.Davies CoNAC 2003
Triple Jump 11.04m S.Ash CoNAC 1998
High Jump 1.50m C.Head CoNAC 1998
Pole Vault 2.30m E.Stratton CoNAC 2005
Shot Putt 11.85m A/L Howard NOAC 1995

U17 Women

Event Record Athlete Club Date
60m Sprint 8.0s E.Symonds NOAC 1993
60m Hurdles 9.0s H.Smith CoNAC 1998
Long Jump 5.36m E.Davies CoNAC 2002
Triple Jump 9.69m N.Britton WNAC 1999
High Jump 1.55m E.Buckley NOAC 1996
Shot Putt 11.06m A/L Howard NOAC 1994

U15 Girls

Event Record Athlete Club Date
60m Sprint 8.1s E. Patrick CoNAC 2020
60m Hurdles 9.4s L.McGuire GYDAC 2000
Long Jump 5.20m L.McGuire GYDC 2000
 Triple Jump  9.48  S. Grace  CoNAC  2017
High Jump 1.67m R.Bell CoNAC 2000
Shot Putt 11.43m K.Southgate CoNAC 2002

U13 Girls

Event Record Athlete Club Date
60m Sprint 8.4s C.Stephenson CoNAC 2006
60m Hurdles 10.3s L.McGuire GYDAC 1999
Long Jump 4.73m L.McGuire GYDAC 1999
High Jump 1.25m I.Howard NOAC 1993
Shot Putt 8.61m A.Everett WNAC 1993

Veteran Women

Event Record Athlete Club Date
60m Sprint 8.5s G.Clarke Ryston Runners 1998
G.Clarke Ryston Runners 2000
60m Hurdles 9.4s G.Clarke Ryston Runners 1998
Long Jump 5.06m C.Filer CoNAC 2002
High Jump 1.50m C.Filer CoNAC 1999
Shot Putt 7.07m G.Clarke Ryston Runners 2005
Outdoor Championships

Senior Men

Event Record Athlete Club Date
100m 10.5s T.Rutherford Cardiff 1995/96
200m 21.6s K.Ulyatt NOAC 1994
400m 47.4s K.Ulyatt NOAC 1996
800m 1,52.8 D.Mead NOAC 1990
1500m 3,47.9 D.Mead NOAC 1990
 1 mile  4,17.8  J. Senior  CoNAC  2017
5000m 14,32.6 G.Amos Norwich 1998
110mH 15.4s L. Hunt CoNAC 2019
400mH 54.0s I.Wells Belgrave 1990
3000m S/C 9,06.6 J.Ashford NOAC 1992
Shot 16.70m A.Elivn NNAC 1966
Discus 50.36m J.Painter NOAC 1988
Javelin 66.20m T.Newenham Cardiff 1990
Hammer 68.95m C. Brown CoNAC 2018
L.Jump 7.27m J.McLachlan Shaftsbury 2017
H.Jump 2.10m C. Baker Sale 2012
T.Jump 14.55m D.Costello NOAC 1996
P.Vault 4.85m R.Kingman N&EB 1994
4x100m 41.2 NOAC 1977
4x400m 3,29.1 NOAC 1990
Decathlon 6048pts M.Brown NOAC 1993
3000mWalk 15,10.9 D.Browning R.A.F. 1969

U20 Men

Event Record Athlete Club Date
100m 10.8s w H. Taylor CoNAC 2019
200m 21.7s D. Burnham GYDAC 2015
400m 49.1s K.Ulyatt NOAC 1990
N.Budden NOAC 1994
800m 1,55.3 D.Mead Thetford AC 1987
1500m 3,57.03 D.Mead Thetford AC 1987
 1 mile  4,29.8  L. Smith  CoNAC  2017
3000m 9,12.8 P.Hanner NOAC 1971
5000m 15,6.5 J. White CoNAC 2018
110mH 15.0s C.Roberts CoNAC 1999
400mH 56.3s D.Everett CoNAC 1999
2000m S/C 5,57.4 K.Steere NOAC 1972
3000mS/C 9,21.5 A. Harrelll CoNAC 2008
Shot 14.40m A. Williams West Norfolk 2021
Discus 51.54 O.Massingham CoNAC 2018
Javelin 54.68m J.Goodwin Norwich Sch. 1987
Hammer 68.82m M.Painter CoNAC 2012
L.Jump 7.02 T.Roe CoNAC 2001
H.Jump 2.02m C.Baker Enfield. 2008
T.Jump 14.01m J.Lee NOAC 1987
P.Vault 4.50m R.Kingman NOAC 1992
4x100m 44.4s NOAC 1993
4x400m 3,20.0 NOAC 1979
Decathlon 5433pts. R.Patterson WNAC 1991

U17 Men

Event Record Athlete Club Date
100m 11.0s T.Roe CoNAC 1998
B.Hamblin CoNAC 2002
200m 22.1s E. Holland CoNAC 2014
400m 49.7s E. Holland CoNAC 2014
800m 1.57.0 J.Taylor CoNAC 2008
1500m 3,59.4 D.Mead Thetford AC 1985
3000m 8,39.2 D.Mead Thetford AC 1985
100mH 14.3s F.Baker CoNAC 2004
400mH 56.6s J.Thompson Ryston R. 2006
1500m S/C 4.38.5 J. Senior CoNAC 2007
Shot 14.27m J.Hunt NOAC 1995
Discus 47.09m O. Massingham CoNAC 2015
Javelin 52.28m T.Newenham NOAC 1975
Hammer 63.00m M. Painter CoNAC 2011
L.Jump 6.54m W. Matsuka Williams CoNAC 2015
H.Jump 1.94m C.Baker CoNAC 2007
T.Jump 13.52m J.Lee NOAC 1986
P.Vault 3.83m M.Beatty NOAC 1981
4x100m 44.4s NOAC 1992
4x400m 3,35.9 CoNAC 2008
Pentathlon 2874pts. M.Walden Diss AC 1987
Octathlon 4359pts. B.Collins Diss AC 1991

U15 Boys

Event Record Athlete Club Date
100m 11.3s La`Sealey CoNAC 2021
200m 23.7s J.Shipp GYDAC 1992
300m 38.4s A.Mortimer CoNAC 2017
400m 50.5 s A. Pitt CoNAC 2010
800m 2,03.8 S.Jones NOAC 1975
1500m 4,17.9 D.Gregory NOAC 1985
3000m 9.22.3 J. White CoNAC 2015
80mH 12.2s F.Baker CoNAC 2002
 100mH  13.8  J.Liczbinski  CoNAC  2018
Shot 14.01m J.Hunt NOAC 1994
Discus 39.91m M. Painter CoNAC 2009
Javelin 58.51 O Bradfield CoNAC 2009
Hammer 56.84m M. Painter CoNAC 2009
L.Jump 5.84m A.Holmes CoNAC 2001
H.Jump 1.78m C.Baker CoNAC 2005
T.Jump 12.34m W.Stannard Diss AC 1980
P.Vault 2.81m J. Brown CoNACl. 2018
4x100m 50.4s G.Y.Gram. Sch. 1973
4x200m 1,46.7 CoNAC 2008
Pentathlon 244.9pts. L.Yate WNAC 1996

U13 Boys

Event Record Athlete Club Date
80m 11.0s A.Moody Wym.Coll. 1992
100m 13.3s S.Keyte GYDAC 1994
200m 27.0s M. Pilkington Ryston Runners 2015
600m 2,02.3 G.Loughlin Thetford 2006
600m 1,41.7 C.Pert NOAC 1992
800m 2,16.2 J.Senior CoNAC 2004
1500m 4,48.3 I.O`Malley North Norfolk Harriers 2017
75mH 13.0s N.Jones GYDAC 1992
Shot 11.58m C.Jones WNAC 1994
Discus 32.33 M.Painter CoNAC 2007
Javelin(600g) 21.10m J.Head NOAC 1992
Javelin(400g) 44.65 O. Bradfield Greshams 2008
Hammer 44.21m M.Painter CoNAC 2007
L.Jump 5.05m M. Pilkington Ryston Runners 2015
H.Jump 1.40m N.Jones GYDAC 1992
O.Pointer NOAC 1994
G.Ringer CoNAC 1997
A.Smith CoNAC 1998
M.Powell Wym. Coll 1999
C.Baker CoNAC 2003
Pole vault 2.10m D. Beckett CoNAC 2011
4x100m 54.9s Downham Market Sch. 1993
4x200m 2,10.7 WNAC 2009
Pentathlon 2087pts. J.Watkins NOAC 1993

U11 Boys

Event Record Athlete Club Date
 60m  8.9  J Burgess  20115
80m 11.4s Joseph Smythe Thetford 2012
L.Jump 4.15m JDaniel Griffin CoNAC. 2008
Vortex javelin 41.63m C. Harrison CoNAC 2013
600m 1.49.3 K. Howlett Ryston Runners AC 2015

Veteran Men

Event Record Athlete Club Date
100m 12.2s R.Wharton GYDAC 1999
200m 24.9s R.Wharton GYDAC 2000
400m 54.9s R.Wharton GYDAC 2000
800m 2.01.9 G.Amos CoNAC 2007
1500m 4,10.9 G.Amos CoNAC 2007
 1 mile  4.33.9  J. O`Neill  Ryston  2017
5000m 15,43.1 S.Huntingdon N.Gazz. 1995
110mH 16.6s I.Wells Belgrave 2003
400mH 59.7s I.Wells Belgrave 2003
3000mS/C 10,37.7 P.Duhig Ryston R. 1996
Shot 13.24m J.Painter CoNAC 1999
Discus 42.17m J.Painter CoNAC 1999
Javelin 53.11m T.Newenham CoNAC 2010
Hammer 31.76m M.Carr GYDAC 2005
L.Jump 5.15m R.Morris CoNAC 2000
H.Jump 1.60m D.Davis WNAC 2000
T.Jump 11.11m R.Morris CoNAC 2000
P.Vault 3.10m R.Morris CoNAC 2000
4x100m 48.2s GYDAC 1998
4x400m 4,06.9 GYDAC 1998

Senior Women

Event Record Athlete Club Date
100m 11.9s P.Baker NOAC 1979
200m 25.0s P.Baker NOAC 1979
400m 57.2s M.Brown CoNAC 2002
800m 2,11.6 S.Knights CoNAC 2000
1500m 4,21.7 G.Settle NOAC 1985
 1 mle  5,22.6  C.Mukuya  Great Yarmouth  2017
3000m 9,50.9 H.Hargreaves NOAC 1988
5000m 16,43.9 A.Joiner Thetford AC 1996
 1500m s/c  6,2.3  L. Latsiate  Ryston  2018
100mH 14.4s R.Gonse UEA 2002
400mH 67.4s L.Yellop NOAC 1995
Shot 18. 23 S. McKinna Great Yarmouth 2019
Discus 47.94m G.Bird Bor. Of Enf. 1991
Javelin 43.10m E. Jamieson CoNAC 2019
Hammer 51.79m G.Vickery CoNAC 2019
L.Jump 6.00m R.Kirby Hounslow 1992
H.Jump 1.63m H.Phillips NOAC 1985
T.Jump 12.68m R.Kirby Hounslow 1992
P.Vault 2.90m S. Birrell CoNAC 2018
4x100m 51.0s NOAC 1988
4x400m 4,02.6 NOAC 1992
Pentathlon 2878pts. D.Gray NOAC 1976
Heptathlon 3520pts. K.Wasteney WNAC 1991

U20 Women

Event Record Athlete Club Date
100m 12.4s C. Stephenson CoNAC 2012
200m 24.90s H. Lucas Bromley 2008
400m 57.4s R. Stringerr CoNAC 2008
800m 2,12.2 B.Parker CoNAC 2001
1500m 4,36.4 R.Senior CoNAC 2006
5000m 17,30.3 R.Proctor CoNAC 2002
 1500m s/c  5.36.0  E Sharrock  CONAC  2019
100mH 14.9s T. Benson Wost Norfolk AC 2015
400mH 63.9s C.Hall CoNAC 1997
Shot 15.45m SMcKinna Great Yarmouth 2012
Discus 34.11m L.Seaman CoNAC 2002
Javelin 44.38m C.Head CoNAC 1998
Hammer 46.45 M. Rushmore WNAC 2014
L.Jump 5.36m E.Davies CoNAC 2003
H.Jump 1.60m C.Everett NOAC 1996
T.Jump 11.57m L.Green CoNAC 2011
P.Vault 2.50m E.Beckingsale Greshams 1997
4x100m 53.3s NOAC 1996
4x400m 4,08.5 CoNAC 1998

U17 Women

100m 12.1s E. Patrick CoNAC 2021
200m 24.8s H.Lucas CoNAC 2007
300m 40.4s H.Lucas CoNAC 2007
800m 2,15.6 R.Scotcher CoNAC 1998
1500m 4.42.3. J. Norkett Thetford 2019
3000m 9.59.0 A. Durand NNHAC 2018
80mH 11.8s M.Garavand CoNAC 2002
 11.8  K. Sait Stewart  CoNAC 2019
300mH 45.1s K. Clark CoNAC 2014
Shot 14.30m S. McKinna Great Yarmouth 2010
Discus 33.02m K.Franklin NOAC 1996
Javelin 39.50m L. Mc Donald CoNAC 2010
Hammer 52.28m L.Koenigsberger West Norfolk 2018
L.Jump 5.49 E. Tilbrook WNAC 2011
H.Jump 1.65m R.Bell CoNAC 2001
T.Jump 11m 24 E. Brown CoNAC 2019
P.Vault 2.75m S. Birrell CoNAC 2011
4x100m 51.7s CoNAC 1997
Heptathlon 3876pts. L.Bignell NOAC 1982

U15 Girls

Event Record Athlete Club Date
100m 12.3s P.Baker NOAC 1976
200m 26.2s P.Baker NOAC 1976
26.2 C. Stephenson CoNAC 2009
300m 42.3 S. Grace CoNAC 2017
800m 2,18.7 R.Stringer CoNAC 2004
1500m 4,50.0 J.Moss WNAC 2002
3000m 9.58.4 H Reynolds North Norfolk 2019
75mH 11.5s M.Garavand CoNAC 2000
Shot 12.26m M.Nascimento GYDAC 1988
Discus 30.12m B.Hawes Diss AC 1960
Javelin 38,52m L McDonald CoNAC 2009
Hammer 42.33m M. Thomas CoNAC 2008
 Pole Vault  2.00  H. Pain  CoNAC  2019
L.Jump 5.23m L.McGuire GYDAC 2000
H.Jump 1.65m C.Everett NOAC 1993
1.65m N. Rimmer CoNAC 2013
T.Jump 10.48m E. Brown CoNAC 2017
4x100m 52.2 CoNAC 2009
4x200m 1,53.2 CoNAC 2005
Pentathlon 3081pts. J.Wherrell WNAC 1976

U13 Girls

Event Record Athlete Club Date
80m 11.0s E.Shipp GYDAC 1992
100m 12.8 La Sealey CoNAC 2019
200m 27.4s L.McDonald CoNAC 2007
600m 1,51.7 E.Shipp GYDAC 1992
800m 2,28.3 C. Easter CoNAC 2019
1500m 4.58.3 F. Rosbergen CoNAC 2015
70mH 11.1s L.McGuire GYDAC 1999
Shot 10.27m L.McDonald CoNAC 2007
Discus 23.22m G.Foulds Diss AC 1996
Javelin 36.13m L.McDonald CoNAC 2007
Hammer 15.88m L. Bernard CoNAC 2009
L.Jump 4.83m M. Squires GYDAC 2021
H.Jump 1.44m C. Quantrill CoNAC 2014
Pole vault 1m 60 B. McKay WNAC 2010
Z.Banham CoNAC 2003
4x100m 55.4s CoNAC 1998
4x200m 2,06.6 Thetford 2005
Pentathlon 2155pts. I.Howard WNAC 1993

U11 Girls

Event Record Athlete Club Date
 60m  9.4  E Spear  CoNAC  2015
80M 11.1 Lucy Koenigsberger WNAC 2012
 150m  23.1  M. Butterworth  CoNAC  2016
600m 1.53.0 E Barton CoNAC 2019
Vortex javelin 27.0m H. Willeard GYDAC 2016
L.Jump 4.01m E.Blunt Thetford 2007

Veteran Women

Event Record Athlete Club Date
100m 13.2s C.Filer Wym AC 1995
200m 27.9s K. Hindle Diss AC. 2009
400m 59.3 M.Brown CoNAC 2006
800m 2.19.9 C. Forbes Channel Islands AC 2008
1500m 4,44.70 C. Forbes Channel Islands 2008
1 mile  5.43.7  J.Clarke  CoNAC  2017
5000m 17.52.7 J.Clarke Nfk Gazelles 2007
80mH 12.4s C.Filer CoNAC 2002
100mH 16.6s G.Clarke Ryston R. 2000
400mH 69.6s C.Filer CoNAC 2002
Shot 11.17m L.Henry CoNAC 2004
Discus 36.21m L.Henry CoNAC 2004
Javelin 27.03m M. Cann CoNAC 2014
Hammer 31.55m L.Henry CoNAC 2004
L.Jump 5.23m C.Filer CoNAC 1998
T.Jump 9.97m C.Filer Wym AC 1996
H.Jump 1.45m C.Filer CoNAC 1999
P.Vault 2.60 J.Isbill Ryston R. 2008
4x100m 58.3s CoNAC 1999
4x400m 5,00.4 CoNAC 1997

Contact Us

team@athleticsnorfolk.org.uk